top of page
טיפול בעודף שומנים בדם

מרץ 2021

עדכון: ספטמבר 2023

טיפול בעודף שומנים בדם בגישה אלטרנטיבית 

צריכת שומן ועודף שומנים בדם ברפואה הודית.

עם כל הכבוד לרפואה של היום לא ניתן להתעלם מניסיון אנושי בנושא הבריאות במשך אלפי שנים. הניסיון הזה מופיע קודם כל ברפואות העתיקות של מזרח הרחוק. בין הרפואות האלו בולטת במיוחד הרפואה הראשונה בעולם וגם אם של כל הרפואות שהיא רפואה הודית או איורוודה. כל אחד שאפילו מעט התעניין ברפואה הזאת יודע כי היא ממליצה לאכול כל יום 3 מוצרים מסוימים. אחד מהם הוא חמאה מזוקקת (גהי). 

טיפול בעודף שומנים בדם ואיורוודה

אנשים שותים כוסות של גהי בשביל להיות בריאים. כולל אנשים עם עודף שומנים בדם. אבל נעזוב שיטות שאין להן סטטיסטיקה רשמית. אומנם היום כבר ידוע שלממברנות התאים האנושיים הכי מתאים שומן מן החיי.

עודף שומנים בדם ואוכל אצל עמים צפוניים.

טיפול בעודף שומנים בדם ותזונה צפונית

ניקח למשל ספר של דוקטור ממוסקבה בשם קונסטנטין זאבולוטני. הוא דוקטור מפורסם עם תואר שלישי השייך לדור רביעי של מורשת הרופאים.  בספרו שיצא לאור ב - 2018 הוא כותב שאוכל של עמים בצפון כדור הארץ ב – 80% בנוי משומנים. בטוח שלא היו להם סלטים עם שמן זית. התזונה שלהם התבססה על חיות מקומיות. פעם לא נצפו לעמים אלו בעיות בריאות עקב עודף שומנים בדם. מעבר מצריכת שומנים מסורתית לאכילת פחמימות מערבית גרמה לתמותה בעמים הצפוניים.

אז מיליונים מתו בלי סיבה נראית לעין. זה נחשב כשואה תזונתית הכי גדולה בהיסטוריה אנושית. היא התרכשה כאשר המהפכה התעשייתית הגיעה לאזורים אלו. לא מדברים על כך. הדוקטור ממוסקבה כותב שזאת גם ההוכחה הגדולה לטענה מוטעית שאכילת שומן גורמת לנזק בריאותי. רמה גבוהה של שומן בדם לא קשורה לצריכת שומנים.

טיפול בעודף שומנים בדם שיון בו צורך לעמים צפוניים

פחמימות הן הסיבה לעודף שומנים בדם 

טיפול בעודף שומנים בדם ופחמימות

אני בכוונה בחרתי להציג בנושא של עודף שומנים בדם במקרים מהיסטוריה. הרי היסטוריה אנושית היא ערוכה ואמינה יותר מכל סטטיסטיקה מודרנית שהיא מוגבלת בזמן ובתקציב. אפשר להמשיך לצטט מומחים בנושא של עודף שומנים בדם אך לא ניתן להתעלם מעובדה עולה מספר הרופאים העצמאים הסבורים כי שומן חיוני לתפקודו ובריאותו של האדם ולא הוא הגורם לבעיות בריאותיות בלי קשר לרמתו בגוף. יותר מכך, אני פוגש יותר ויותר דעות של רופאים שקושרים רמת שומן נמוכה למחלות נוירולוגיות, אוטואימוניות ואחרות.

לא פרוש הדבר שכולסטרול גבוהה זה מצב תקין. כולסטרול גבוה זו היא תוצאה של צבירת בעיות אחרות בגוף אך לא הבעיה עצמה. המאמר לא מתייחס לכולסטרול. זה נושא גדול ואחר למרות שהוא קשור לעודף שומנים בדם. אז מה הסיבה לשומן גבוה בדם האדם? הרי הוא כמעט ולא נספג לדם מאוכל? פה אני נשען על דעתו של רופא אמריקאי מפורסם בשם David Perlmutter. אני כבר הזכרתי אותו באתר במאמר אחר.

טיפול בעודף שומנים בדם ואיטריות

בספרו "Grain Brain" המומחה משייך רמת שומנים בדם גבוהה לצריכת פחמימות מהירות ותפקוד הכבד בכפוף להרגלי תזונה לקויים. יותר מזה, המומחה הידוע קורה לאכול מוצרים המכילים שומנים הכולל שומן רווי מן החי. הוא מביע דאגה מרמת שומן בדם נמוכה בפרט כאשר היא מאולצת. מעניין שהרופא מסביר גישתו בהיגיון רב ומבסס אותה על סקרים. אני מדגיש שהוא לא מנצל שפה רפואית אלא פונה ישירות לקורה מהשורה. אני משער שבשפה מקצועית לא שומעים אותו אלו שעוסקים בעודף שומן בדם במסגרות רשמיות.

כמובן המומחה לא לבד בעמדתו. אני בחרתי להזכיר בנושא של עודף שומנים בדם דעתו של רופא אמריקאי בעל שם בינלאומי. 

תוצאות הטיפול בעודף שומנים
עודף שומנים בדם. יכולות הטיפול.

בטיפול בעודף שומנים בדם העדיפות כמובן שייכת לתזונה עם מגבלות בצריכת פחמימות. צמחים או/ו תוספים יתמכו ויאיצו תהליך הריפוי עקב עודף שומנים בדם אך המפתח הוא בשינוי הרגלי תזונה. 

ע"י שילוב בין ידע של היום ושל פעם בתמיכת מערכות ממוחשבות ניתן לבצע התאמה אישית של כל מרכיבי הטיפול בלהתחשב במצב המטופל ונטיות נרכשות ומולדות שלו. זה בהחלט עוזר להוריד עודף שומנים בדם.

תזונה לקויה ותרופות הנלקחות באופן קבוע משנות סביבה פנימית במעיים לכיוון לא רצוי התומכת בעודף שומנים בדם. חשוב מאוד להעריך ולטפל במערכת עיכול בהתאם למצב קיים. במקרה של עודף שומנים בדם צריך לדאוג לעיכול תקין וספיגה דרך רירית מושלמת. השומנים המעוכלים צריכים להגיע למערכת לימפה ולא לדם. לא פחות חשוב להבטיח תפקוד תקין של כל האברים המשתתפים בתהליך העיכול. זה כמובן כולל כבד, לבלב וכיס מרה. תוספי מזון המכילים פפטידים מאפשרים השפעה וריפוי ישרים ועמוקים ברמה תאית של כל האברים הכולל כלי דם. לצערי מעטים בארץ שמכירים ומנצלים את התכשירים. בנוסף מערכות ממוחשבות שאני משתמש בהן מאפשרות לבצע הערכת תפקוד ומצב לכל המרכיבים המשפיעים לרמת שומנים בדם עודפת. שילוב בין אבחון ממוחשב רחב לתזונה, צמחים ותוספים המותאמים למצבו וצרכיו של המטופל משקמים עודף שומנים בדם. 

(חיבר אלכס גנשפט)

תשאירו מס' טלפון או מייל

ותקבלו יעוץ חינם

bottom of page