top of page
אבחון אלטרנטיבי

יוני 2021

עדכון: ינואר 2022

Соц. сети 2.png

אבחון אלטרנטיבי ממוחשב

אבחון הוא יסוד לכל ריפוי בכל רפואה ובכל דור ועדן. אבל מה היו כלי אבחון אצל רופא מלפני אלפי שנה? רק חושים וניחושים שלו. הוא הסתכל, הריח, שאל, מישש, הקשיב לחולה ולאינטואיציה של עצמו. במשך אלפי שנה טכניקות זיהוי מחלות לפי כל פרט הכי קטן על פנים, לשון ומקומות אחרים של גוף בן אדם הפך להיות מדבר ומגלה מידע. פה צריך לציין במיוחד טכניקת אבחון הדופק שנולדה בהודו. רופאים הודיים מסורתיים מבדילים עד 300 סוגים ושילובים של דופק ומוצאים בו מידע מעבר וגם עתידי. את האבחון גם היום הם מצליחים לעשות במשך דקה אחת. כמובן היו גם שיטות אבחון מקבילות יותר פשוטות. למשל סוכר בשטן נבדק ע"י נמלים. אם הנמלים הגיעו לשתן אז יש בו הרבה סוכר. השיטות העתיקות התגבשו במשך אין ספור דורות והן אמינות. צריך לשמור את האומנות. מטפלים ברפואות עתיקות כולל אותי מכירים ובדרך כלל משתמשים באבחון עתיק. אלו שיטות האבחון שונות ומגוונות של דופק, פנים, לשון, מפת הכוכבים  ואחרות.

עם זאת צריך לתת כבוד גדול לרפואה של היום דווקא בנושא של אבחון. היום מכשירים רפואיים מסוימים עוברים לשימוש גם ברפואה אלטרנטיבית. למשל מכשיר א.ק.ג. המוכר לכולם. היום תוצאות המדידה שלו המעובדות ע"י תוכנה ייחודית כוללות לא רק ניתוח תפקוד הלב אלה גם אבחון מלא לפי רפואות הודית, סינית, טיבטית ונטורופתיה. בנוסף התוכנה מגבשת המלצות לתזונה, אורך חיים, תוספי מזון ואפילו נותנת הערכת נטיות גנטיות לרגע המדידה. אני משתמש במכשיר כזה בכל טיפול כבר כמה שנים.

 אני מציג דוגמת שימוש ברפואה אלטרנטיבית בסוג מכשיר רפואי יחסית ישן  שיכולתו הורחבה. בכמה עשורים אחרונים בתחום ציוד לאבחון קרו כמה מהפכות. מהפכה הראשונה התחילה מכניסה של מכשירים המשתמשים בחלקיקים כמו למשל רנטגן. בשלב הבא הופיעו  מכשירים המנצלים שדות שונים. כולם מכירים את המכשירים המדהימים כמו סי.טי. ו – אם. אר. אי. לא ניתן לדבר על אבחון רפואי בלי שימוש במכשירים האלו. סביר להניח שהם ילוו אותנו בעתיד ראוי לעין. אבל כבר כ – 40 שנה קיימת טכנולוגיה השייכת למהפכה השלישית. המכשירים השייכים לטכנולוגיה הזאת מודדים מידע. זה נשמע לא ממש מוחשי. אלו מכשירים למדידת אנטרופיה (מידת אי סדר). שיטת הערכת מצב הגוף או חלקו עד לאברון תא לפי אי סדר במקום הנבדק טרם התקבלה ע"י רפואה רשמית. עדיין השיטה הזאת חיה ומוכיחה את עצמה מזה כמה עשורים. היום מכשירים הבנויים על סמך השיטה נמצאים בשימוש רק ברפואה אלטרנטיבית. תוך כמה דקות הם משיגים ומציגים מידע בריאותי שבקופת חולים בשביל זה משקיעים שבועות רבים. למשל ניתן להעריך (אלו מדידות לא ישירות) תפקודים של איברים ורכיבי דם כמו כולסטרול וגלוקוז. יותר מכך, בגלל שכל בעיה בריאותית הכי גדולה מתחילה משינויים קטנים בשדות פיזיקליים של תאים ניצול מידע כזה יכול למנוע מחלה. אולי היום זאת הדרך היחידה למניעת מחלה עתידית כרונית שהיא מוגדרת ואין לה ביטוי ממשי בבדיקות רפואיות. אלו המכשירים והיכולות עתידיים. אני משוכנע שרפואה רשמית מתישהו תאלץ לאמץ אותם. אבל היום שלושה מכשירים כאלו נמצאים אצלי ועוזרים לי בכל טיפול.

בנוסף צריך להבין שהיום קיימות הרבה מאוד טכניקות ריפוי ואמצעים נגישים במחירים נוחים לצורך טיפול במחלות כרוניות . כמות המידע היא עצומה גם בתחום של רפואה אלטרנטיבית. לא ניתן פיזית לזכור ולהשתמש אפילו בכל מה שמוכר. עזרת המחשבים היא לא רק נחוצה אך חיונית ביותר גם בתחום של רפואה אלטרנטיבית כמו בכל תחום אחר. בכל מקרה לא ניתן להשוות בין מהירות וכמות המידע שיכול לנצל מטפל ליכולות מערכת ממוחשבת. כל מערכת ממוחשבת לא רק מציגה מידע אלה היא ממיינת ומדרגת אותו. לא חייבים לקבל המלצות התוכנה אך רצוי מאוד להישען על מידע מדוד, אובייקטיבי, מעובד, ממוין ומוסדר כמו שזה מופיע במערכת ממוחשבות לרפואה אלטרנטיבית. זה בהחלט מועיל לטיפול מוצלח.

(חיבר אלכס גנשפט)

bottom of page